Ви звикли регулярно бігати, але з приходом зими боїтеся, що доведеться припинити пробіжки на кілька місяців? Не турбуйтеся про це взагалі. Просто запам’ятайте кілька принципів і добре вдягайтеся, й можливо врешті-решт ви з'ясуєте, що пробіжки взимку дуже приємні.
Це дуже приємні відчуття - вибігти на мороз і вже за кілька хвилин відчути як тепло розливається по тілу, слухати хрускіт снігу під ногами, милуватися вогнями у вікнах будинків, повз які пробігаєш, а після повернення додому - випити чашечку запашного чаю. Біг взимку загострює почуття, дарує відчуття присутності у моменті, а завдяки дискомфорту ви зможете сповна насолодитися комфортом після повернення.
А яких правил добре було б дотримуватися під час бігу взимку? Ви дізнаєтесь у наступних рядках.
Інтенсивність
Якщо взимку ви тільки починаєте бігати, зосередьтеся на бігу з низькою інтенсивністю. Поступово, у міру звикання і коли для тіла зимові пробіжки вже не будуть таким шоком, можна буде й пришвидшитись. Коли ви відчуєте себе досвідченим зимовим бігуном, тоді ви точно впораєтеся з інтервальним бігом. Однак спочатку важливо, щоб інтенсивність бігу була рівномірною або збільшувалася протягом усієї пробіжки. Коли інтенсивність зменшується, ви ризикуєте застудитися. Однак поступово ви загартуєтесь, ваша шия і легені звикнуть до холодного повітря і ви зможете дозволити собі все більше і більше.
Про авторку
Катерина Балцарова
Катерина – мати двох маленьких дітей. Пішовши у декретну відпустку, вона проміняла свою пристрасть до скелелазіння та високогірського туризму на пристрасть до бігу й активно захопилася ультрамарафонськими дистанціями. Крім того, вона є інструктором зі скелелазіння і з радістю ділиться своїми досвідом скелелазіння, походів, бігу та виховання дітей.
|
Шарф
Коли температура опускається нижче нуля, не забудьте про шийну хустку, при сильному морозі натягніть її на обличчя і дихайте через неї. Знову ж таки, це золоте правило для початківців: тіло поступово буде звикати до нових подразників, і можливо колись вам вдасться бігати й без шарфа. Але особисто у мене з самого початку кожна пробіжка без хустки винагороджувалася першінням в горлі та кашлем.
Менше є краще
Вдягніться так, ніби температура на 10 градусів більше. При дотриманні цього правила, зокрема в сильні морози, пробіжки можуть бути в перші хвилини дуже неприємними, але треба потерпіти, через деякий час ви зігрієтеся. Якщо вдягти більше, перші хвилини будуть приємними, а решту пробіжки ви будете тонути у власному соку.
Одяг
Не сприймайте інформацію буквально, я описую, як я вдягаюся взимку. Повторюю, одяг дуже індивідуальний. Ви зрозумієте, що вдягнені правильно, якщо на початку пробіжки вам холодно, але приблизно через 5 хвилин вам стає комфортно. Якщо вам потрібно два, три або чотири шари одягу, вам доведеться з'ясувати це самостійно.
|
Починаємо бігати або 10 км за 3 місяці
Хочете почати бігати, але вже за хвилину перехоплює подих? Ми порадимо вам, як почати займатися бігом, щоб ви змогли пробігти 10 км за три місяці безпечно та з радістю.
>>> ЧИТАТИ ДАЛІ <<<
|
Шкарпетки
Неодмінно вибирайте шкарпетки вище щиколоток. Якщо бігаєте у взутті з мембраною, достатньо тонких шкарпеток, якщо у вас взуття без мембрани, то вибирайте якісні теплі шкарпетки, наприклад Warg Trek Merino.
Штани / легінси / утеплені легінси
Визначити, за якої температури вже необхідно переходити з легких легінсів на більш утеплені моделі, вам необхідно буде самостійно, це дуже індивідуально. Чудовим рішенням будуть й термоштани. У дощову погоду я рекомендую вибрати водонепроникну версію, наприклад, Swix Focus Wind.
Футболка/толстовка/куртка
В якості нижнього шару я завжди вибираю термофутболку з довгими рукавами (наприклад, Under Armour Authentics Crew), яку іноді ще доповнюю футболкою з коротким рукавом. При температурі приблизно від -5 °C я додаю легку толстовку, якщо не сніжить, або просто скорочую пробіжку. Якщо йде сніг і я збираюся довго бігати, то замість толстовки вдягаю легку мембранну куртку. Поєднання футболки, толстовки та куртки я використовую лише тоді, коли мороз дійсно сильний з температурою до -20 °C. У нашій пропозиції ви знайдете, наприклад, бігову куртку з мембраною High Point Active Lady Jacket, з толстовок, придатних для бігу, наприклад Regatta Montes.
|
Відновлення після фізичного навантаження
Так часто ігнорована, і все ж таки важлива. На ній засновані відмінні результати спортсменів, але також і їх невдачі. Якщо ми нехтуємо цим довгий час, це може призвести до тривалих або хронічних захворювань. Про що йдеться? Про відновлення. Чому це так важливо? Як правильно відновлювати організм і що для цього потрібно?
>>> ЧИТАТИ ДАЛІ <<<
|
Рукавиці
У прохолодні дні вистачить легких, незатеплених бігових рукавиць, у сильні морози краще вдягнути рукавиці, призначені для бігових лиж. При температурі до -5 °C я зазвичай рукавичок взагалі не надягаю, лише перед тим, як зігріюся, натягую рукава на долоні. З утеплених рукавичок для морозної погоди в мене є рукавички Etape Everest WS+.
Шапка/пов'язка
Навіть у сильні морози буде достатньо шапки зі слабкіших матеріалів. Чим холодніше, тим більше слід віддавати перевагу шапці, ніж пов’язці.
Шарф-труба
Який матеріал шарфа ви виберете, вирішувати вам, вашу шию захистять будь-які з них. Особисто я знову ж таки віддаю перевагу слабкішим матеріалам.
|
Біг та схуднення
Наближається сезон купальників, і багатьох з нас бентежать якісь (зайві) кілограми... Але не будемо впадати у відчай, це можна змінити, наприклад, завдяки бігу.
>>> ЧИТАТИ ДАЛІ <<<
|
Взуття
Вам не потрібні спеціальні кросівки для зимових пробіжок. Просто переконайтеся, що підошва підходить для того типу рельєфу, по якому ви будете бігати. Остерігайтеся підводних каменів у вигляді поєднання ожеледиці та ранніх сутінків.
Особисто я належу до меншої групи бігунів, які взимку віддають перевагу взуттю з мембраною Gore-Tex, особливо вона підходить для триваліших пробіжок. Головним чином при сильних морозах або, навпаки, при температурі біля нуля, коли сніг мокрий або скрізь є перешкоди у вигляді холодних калюж. У цей момент спітнілі ноги здаються мені приємнішими за крижану ванну. Деякі люди вирішують це за допомогою мембранних або неопренових шкарпеток, багато бігунів взагалі не переймаються цим, а мокрі кросівки їх не турбують.
У широкому асортименті бігових кросівок 4camping ви знайдете кілька моделей з мембраною Gtx, наприклад Hoka One One Challenger Atr 6 Gtx.
Корисні посилання
Автор: Катерина Балцарова
Джерела: архів автора, pixabay.com, unsplash.com