Перегони на собачих упряжках - це спорт, в якому людина разом з собаками спільними зусиллями долають траси різної складності та довжини.
Виникнення їздового спорту
Їздовий спорт своїми коренями сягає північних країн, коли їхні жителі шукали різні способи для перевезення важкого вантажу на великі відстані. З часом люди помітили, що деякі собаки справляються з задачею краще за інших, тому вони почали їх планово розводити. Найважливішими характеристиками собак була витривалість, надійність та легкість розведення.
Людина -- істота спрагла до змагань, тому не пройшло багато часу, як собачі упряжки вже змагались між собою. До того ж в ті часи на Алясці якраз розгорілася золота лихоманка, яка суттєво сприяла використанню собачих упряжок в буденному житті, а на перелому 19-го та 20-го століть перегони на них стали формою розваги для місцевого населення. Аляску можна назвати колискою санного спорту.
Роль погонича
Багато хто думає, що погонич -- це людина, яка стане на нарти чи спеціальний триколесний возик, розслабиться, а собаки нехай везуть її п'яту точку. Можливо, колись давно так і було, але зараз це стало доволі популярним їздовим спортом, який, як і решта видів спорту, зазнає бурхливого розвитку. Вібуваються змагання за першість світу та Європи,, навіть починають подумувати над включенням перегон з собаками до олімпійських дисциплін. Зважаючи на все вищесказане стає зрозуміло, що сьогодні погонич має бути фізично гарно підготованою людиною.
Тому здебільшого тренування поділяються на дві частини -- в першій проходять підготовку собаки, коли вони насправді возять філейну частину погонича, та другу частину, де погонич вже сам має попрацювати над собою. Під час змагання усі члени команди мають працювати як один злагоджений механізм, коли тренованість собак співпадає з тренованістю погонича. Якщо ви хочете перемогти, на кожному пагорбі ви зіскакуєте з приступку та допомагаєте собакам тягнути сани вперед, біжите, щоб втримати швидкість та щоб упряжка рухалася щонайшвидше.
Цей вид спорту підходить для людини, яка любить собак, природу та, найголовніше, не боїться бруду. Таке хоббі забирає багато фінансів та часу, але попри все ним займаються і люди, в яких іноді грошей кіт наплакав. Власне, це навіть і не хоббі, а стиль життя і ви, як погонич, йому підпорядковуєтесь та все до нього підлаштовуєте.
Види перегонів
На сьогодні перегони поділяються на індивідуальні та командні (собача упряжка) дисципліни, далі на перегони off snow/драйленд (суха поверхня) та on snow (на снігу) та за довжиною дистанції, тобто спринт (до 25 км), середньої протяжності (35 км та більше без вантажу) та довгі дистанції (45 км та більше з вантажем). І звичайно не можна забувати про багатоденні перегони. Ще є розподіл за типом собак, а саме на чистокровні породи та різноманітні схрещені варіанти, при виведенні яких спеціально зверталася увага на їхню швидкість.
Згідно з видом собак
- Серед чистокровних порід: сибірський хаскі, аляський маламут, чеський гірський пес, самоїд, гренландський собака.
- Серед гібридів або відкритої категорії: європейська їздова собака, аляський хаскі та інші спеціально виведені породи.
Індивідуальні дисципліни
безсніжні (драйленд):
- Скутер- спеціальний самокат, в який запряжені 1-2 собаки
- Байк-джоринг– їзда на велосипеді з 1-2 собаками
- Канікросс- біг з 1 собакою
|
зимові снігові:
- Скіджоринг– бігові лижі з 1–2 собаками
- Скіпуллінг– бігові лижі в поєднанні з спеціальними нартами, 1-4 собаки
|
Більшість індивідуальних дисциплін ще поділяються за статтю, тобто бувають чоловічі та жіночі. У командних дисциплін такого розподілу немає.
Командні (собача упряжка) дисципліни на снігу та без
безсніжні (драйленд):
- Спринт
A – упряжка з 5–8 собак C – упряжка з 2–4 собак
- MID (дистанція середньої довжини)
MU – 7 та більше собак MB – упряжка до 6 собак
|
зимові снігові:
- Спринт
U – необмежена кількість собак A – до 8 собак B – до 6 собак C – до 4 собак
- MID
MU – необмежена кількість собак MB – до 6 собак
- Довга дистанція з грузом
LU – необмежена кількість собак LA – до 8 собак LC – до 4 собак
|
Найвідоміші перегони
У всьому світі організовується велика кількість багатоденних перегонів. А одні з найскладніших перегонів в Європі, Šediváčkův long, проходять в Чехії на гребенях Орлицьких гір на дистанції понад 300 км.
Найвідоміші перегони у світі:
Автор: Ян Свобода
Джерела: архів автора, pixabay.com