NosiLife Craghoppers
Матеріали та технології
Мериносова вовна походить від породи овець, яку розводили в гірських районах Іспанії у 18 столітті. З неї виготовляють high tech (високотехнологічні) шкарпетки, шапки та функціональну білизну.
Зміст |
У нашому асортименті ви знайдете всесвітньо відомого виробника Devold, високоякісний одяг від Ortovox, розкішний новозеландський бренд Mons Royale, більш доступний за ціною Lasting або Sensor та легенду серед мериносового одягу Icebreaker. Новий дуже доступний бренд Zulu, дуже цікавий дизайн норвезького бренду Brynje of Norway. Та багато інших, в тому числі легендарний Craft .
Між брендами існують відмінності в крої, якості виготовлення і призначенні. Але ми розглядаємо меринос як вихідний матеріал, де немає принципових відмінностей.
Меринос - це вовна особливого виду овець. Ці "супер-вівці" називаються мериносами і живуть на великих висотах з відповідним морозним кліматом, де вони відрощують якісну шерсть. Її регулярно стрижуть. Потім відбувається "виробництво" (процес обробки) мериносової вовни, яке, хоча може здатися, що це не так, є досить складною справою. Такі бренди, як Devold та Icebreaker, мають власні ферми в Новій Зеландії та Австралії, де вони намагаються якнайкраще піклуватися про своїх овець.
ПОРАДА: А ви знали, що є ще мериносові шапки з помпоном?
Меринос - це, по суті, на 100% відновлюваний природний матеріал, і слід зазначити, що вівці, які є джерелом вовни, не зазнають жодних жертв, навпаки - фермери лагідно пестять їх, як своїх дітей, і по-справжньому пишаються своїми "овечками". Коли ви приїжджаєте в Отаго, Нова Зеландія, вас зустрічають великі вивіски з написом “You are entering the home of merino” (Ви в'їжджаєте в дім мериносів), а місцеві жителі говорять тільки про своїх овець і про те, що вони для них значать.
|
Як вибрати одяг для бігуПравильно підібраний біговий одяг гарантує багато щасливих кілометрів. З його вибором вас проконсультує Катка Балчарова. |
Зістрижену вовну слід очистити та відсортувати за ступенем товщини. Діаметр волокна - якщо ви бачите цифру 16 мікронів або менше, це дуже тонка вовна, ідеальна для перших шарів або шкарпеток. Вона не буде подразнювати, як бабусин светр ;)
Вовна з діаметром 12 мікронів ще тонша, тому вона також підходить для дитячого одягу. Наприклад, Icebreaker використовує її у своєму трикотажі Bodyfit200. Товстіші типи вовни використовуються для светрів і другого або навіть третього шару, де основне - це не тільки комфорт, а й теплоізоляція та довговічність.
Товстіша "светрова вовна" має товщину 40 мікронів і більше, і, на відміну від тоншої мериносової, вона може подразнювати шкіру, дряпаючи і зачіпаючи за волосинки. Тому, якщо ви не любите матеріали які "кусаються", будьте уважні, обираючи вовну.
Вовна фарбується і за допомогою різних технологій прядеться. Чим довші волокна вовни і чим досконаліший процес плетіння, тим менше мериносова вовна буде зношуватись і тим довше прослужить одяг. Традиційно для зими рекомендується вовна, але вже існує трикотаж з волокном Tencel, який охолоджує - шукайте його під назвою Cool-Lite.
Якщо коротко, то нас цікавитиме, в чому полягає перевага мериносової вовни і для чого вона підходить. Цей матеріал створений для холодної погоди та більш легких видів діяльності. Походи - чудовий приклад, але я використовую меринос цілий рік і люблю його універсальність. Це досягається завдяки таким унікальним властивостям:
Весь процес можна описати наступним чином. Ви вирушаєте в подорож, одягаєте одяг з мериносу. Якщо холодно, волокна утримують повітря між собою і зігрівають вас.
Ви проходите перші кілька кілометрів і починаєте підніматися вгору. Шкіра починає пітніти в мериносі, але це відбувається на третину пізніше, ніж в поліестері. Водночас, знадобиться більше часу, щоб зрозуміти, що ви вже спітніли, оскільки мериносу вдається вбирати піт у волокна і повільно відводити його від вашого тіла.
Відводячи вологу, меринос все одно трохи охолоджує вас, це фізичне явище. Як тільки ви прибудете до місця призначення і почнете охолоджуватися, меринос буде підтримувати ваш комфорт набагато довше.
Ви переночуєте і продовжите наступного дня. Бактерії поту знищуються ланоліном, що міститься в овечій шерсті, і не розмножуються так швидко через невідповідну текстуру поверхні - тому рекомендується прати одяг з мериноса після третьої активності, але мені вдавалося витримувати тижневі походи в одній і тій самій футболці без помітного запаху, який ви часто помічаєте у поліестеру після першої активності. Не кажучи вже про те, що з функціональних матеріалів хімічна антибактеріальна обробка послаблюється і зникає при пранні.
А коли ви розпалюєте багаття, яке може спалахнути, ви оціните той факт, що вугілля не зробить великої діри у вашому одязі з мериносової вовни. Меринос має високу температуру спалаху і швидко обвуглюється на поверхні волокна, тому має тенденцію гаснути.
Як зазначалося вище, мериносова вовна чудово підходить для менш активного фізичного навантаження з більшою тривалістю. Якщо ви шукаєте футболку для бігу влітку, синтетика зможе краще відводити піт від тіла та випаровувати його, така футболка висохне набагато швидше. У випадку з мериносовою вовною ви помітили б, що вона просто не справляється з такою високою фізичною активністю. Для однієї пробіжки синтетика добра, але ви не будете тиждень ходити по горах у такій футболці саме тому, що вона не працює з вологою природним шляхом (не вбирає її в себе через високий поверхневий натяг). Але розвиток технологій рухається вперед, тож й з мериносової вовни ви також можете знайти одяг, спеціально розроблений для аеробних занять.
Бавовна в свою чергу більш комфортна для міста. Такі футболки найзручніші - якщо не потієте, то будете як «у бавовні». Якщо ви трохи зігрієтеся, бавовна чудово вбере вологу, хоч й не зовсім підходящим способом. Волога бавовна відводить все тепло з вашого тіла через воду. І якщо так станеться, цей процес дуже швидкий. Саме тому багато літописів були наповнені історіями про смертельну гіпотермію, що призвело до того, що у туристичних колах прижилася приказка: "бавовна вбиває". На відміну від бавовни, волога мериносова вовна добре тримає тепло.
Ціни на одяг із мериносової вовни вищі у порівнянні з синтетичними матеріалами, але ви також можете натрапити на дві подібні футболки з мериносової вовни, де одна з них буде вдвічі дорожчою. Чому? Вища ціна буде пов'язана з більш високою якістю виробництва - кращим кроєм, рівними швами, але також і з використанням високоякісної мериносової вовни - стійкістю кольору, довшими волокнами, що забезпечують довший термін експлуатації, м'якістю.
Ціна на одяг різної щільності також буде відрізнятися. Ви можете знайти літній одяг вагою до 140г/м2, функціональну спідню білизну 150-200г/м2 та зимовий одяг вагою 200-260г/м2. Логіка проста - більше матеріалу, вища ціна.
Так чи інакше, ви завжди отримаєте найкраще за свої гроші.
Це, безперечно, інвестиція, але футболка від Icebreaker, наприклад, радувала мене вже більше двох напружених років. Звичайно, я ношу це не для того, щоб похизуватися, але я не шкодую жодної копійки.
Вироби з мериносової вовни, як і будь-який інший функціональний одяг, слід доглядати відповідно до рекомендацій виробника, щоб уникнути зниження їх функціональності або навіть пошкодження. Найкращий спосіб зробити це - дотримуватися інструкцій з догляду, зазначених на ярлику або етикетці. Тим не менш, ми дозволимо собі кілька порад і рекомендацій:
Машинне прання - якщо виріб можна прати у пральній машині, використовуйте лише програму для вовни, яка є більш дбайливою до одягу та пропонує помірну температуру і знижену швидкість віджиму. Також бажано використовувати спеціальний засіб для вовни або делікатної функціональної білизни. Не бійтеся прати його разом з іншим спортивним одягом, тільки остерігайтеся липучок, гострих країв. Прання в гарячій воді (понад 30°C) та з тривалим віджиманням у пральній машині може погіршити зовнішній вигляд виробу, зробити трикотаж кошлатим та дати усадку. Виріб не підлягає поверненню, якщо він був пошкоджений таким чином.
Ручне прання - якщо вам потрібно випрати одяг вручну, використовуйте теплу ванну при температурі до 30°C. Використовуйте лише м'які миючі засоби, призначені для вовни, як для ручного, так і для машинного прання. Ніколи не використовуйте кондиціонер для білизни! Потім обережно віджимайте, щоб не зламати і не витягнути волокна.
Полоскання - під час полоскання вручну поступово знижуйте температуру води, щоб запобігти збіганню або деформації одягу.
Сушіння - Ніколи не використовуйте сушильну машину для сушіння мериносової вовни! Завжди сушіть білизну горизонтально, бажано на рушнику. Не сушіть виріб на нагрівальному пристрої. Якщо температура нагрівача перевищує 30°C (а це досить поширене явище), вода у трикотажному полотні також нагріється вище 30°C, і виріб дає усадку так само, як і при неналежному пранні.
Прання в поході - У поході просто прополощіть одяг у холодній воді, не вичавлюйте його занадто сильно (щоб волокна не порвалися) і залиште вільно висохнути на рюкзаку або наметі.
Природа наділила овець справді геніальною здатністю виживати в найрізноманітніших умовах. Влітку овеча шерсть коротка і повітряна, але зі зниженням температури вона товстішає і обростає ще одним шаром. Нам, людям, варто бути схожими на овець у цьому відношенні, обираючи для літа легший одяг з мериноса з меншою вагою, а взимку тягнутися за додатковим светром. Так робили всі мандрівники та полярники до появи функціонального одягу з використанням синтетичних матеріалів. А натуральний, відновлюваний матеріал, яким, безсумнівно, є мериносова вовна, полегшить і наше сумління. Тож не дозвольте себе обманути та шукайте одяг з якісної мериносової вовни!
|
Мериносова вовнаМериносова вовна походить від породи овець, яку розводили в гірських районах Іспанії у 18 столітті. |
Автор: Матяш Вейскал (Matyáš Vejskal)
Джерело: архів автора, 4camping.cz, unsplash.com, pixabay.com
3 299 грн
2 399 грн
(20.84 %)
1 899 грн
1 362 грн
(9.77 %)
1 229 грн
3 199 грн
(9.38 %)
2 899 грн
1 729 грн
3 099 грн
2 877 грн
(49.64 %)
1 449 грн
4 241 грн
(2.17 %)
4 149 грн