Неймовірно, скільки людей я зустрічаю на природі навіть у сиру та дощову погоду, і дивуюся, як часто ці туристи вибирають непридатне вбрання. Я не хочу зараз оцінювати смак та стиль, я не модна поліція, але хотів би зупинитися на функціональній стороні одягу.
Ви хочете бути в теплі? Не любите потіти? Ви віддаєте перевагу сухим ногам чи насправді хочете окрім вражень та фотографій принести додому риму та кашель?
Якщо ви один з тих, хто радше уникатиме дискомфорту, застуди та хвороб, не варто недооцінювати вибір одягу для поїздок на природу. Все починається з відповідно підібраної функціональної білизни й закінчується водонепроникною курткою.
Основою правильного туристичного одягу є так звана система нашарування по принципу цибулі, яка при дотриманні кількох правил, забезпечує те, що наші тіла залишаються в сухості, теплі та комфорті, навіть якщо надворі завірюха.
Система нашарування по принципу цибулі
Кожен з окремих шарів (відомо 3 основних) має свою специфічну функцію, і його упущення може суттєво порушити функціональність всієї системи. Нашарування залежить не тільки від кліматичних умов, але і від потреб конкретної людини, його мета - забезпечити користувача максимально можливим комфортом.
Цей шар використовується як основний і повинен прилягати безпосередньо до тіла. Він швидко та ефективно відводить вологу з поверхні тіла, зберігаючи шкіру сухою. Зазвичай цей шар відомий як функціональна білизна.
Цей шар відводить вологу з першого шару, водночас зберігаючи тепло тіла. Використовуються матеріали, виготовлені з технічних волокон, здатних утримувати великі об’єми повітря, з низькими поглинаючими властивостями та хорошою здатністю транспортувати вологу. До цієї категорії відноситься весь флісовий одяг різної ваги та поверхневої обробки.
Він відіграє ключову роль у всій системі, хоча без інших шарів був би ні до чого. Він повинен утримувати ізоляційний шар сухим, щоб запобігти небажаним втратам тепла через накопичення вологи (поту), і водночас він повинен бути водонепроникним, щоб запобігти потраплянню вологи із зовнішнього середовища. Тому типові представники цієї категорії виготовляються з матеріалів з мембраною, покриттям або хоча б водовідштовхувальною обробкою.
То що ж вдягти? Почнемо з натільної білизни.
Функціональна білизна
На тілі завжди має бути функціональна спідня білизна. Слово "функціональна" відображає весь набір особливостей, які має такий одяг і які нададуть вам максимальний комфорт.
Такий комфорт забезпечить білизна з мериносової вовни. Вона має кілька унікальних особливостей, завдяки яким стала настільки популярною. Цей особливий тип вовни не вбирає запахи, має природні антибактеріальні властивості, зігріває навіть у мокрому стані та вогнестійкий. Вироби з цього майже чудодійного матеріалу більше підходять для більш холодних умов.
У теплі та сонячні дні навпаки віддайте перевагу синтетичним волокнам, таким як, наприклад, Coolmax. Він утримує тіло сухим, запобігає його перегріванню і дуже швидко висихає. Більше підходить для коротших або фізично більш складних акцій.
Вибирайте матеріал в залежності від умов, до яких ви одягаєтесь. Але незалежно від того, який тип функціональної білизни ви виберете, пам’ятайте, що дуже важливо вибрати такий розмір, який буде ідеально облягати ваше тіло. Це єдиний спосіб досягти бажаної максимальної функціональності білизни.
- Повний асортимент функціональної білизни:
Добра порада: Забудьте про вільні бавовняні футболки. Вони гарно виглядають, приємні до тіла, але не утримають вас у сухості й не захистять вас від холоду.
Толстовка
Перейдемо на один шар вище. На початку хочеться нагадати вам забути про бавовняну толстовку або светр з акрилу. Вони повільно сохнуть, а мокрими важать, напевно цілий центнер. Краще виберіть флісову толстовку. Чоловіків відмінно зігріють, наприклад, моделі Northfinder Volovec або Husky Ander M, а дами будуть неперевершеними в толстовці Regatta Womens Montes або Quest Grid Midlayer від американського бренду The North Face. Дітей зацікавить толстовка Regatta Marlin VI в привабливих насичених кольорах.
Фліс дуже добре утримує повітря, яке потім нагрівається і тим самим забезпечує кращу теплоізоляцію. Він також має здатність поглинати вологу з першого шару (функціональної білизни) і відводити її далі від тіла. Завдяки тому він настільки популярний серед спортсменів і туристів у різних видах діяльності та стилях одягу, і є невіддільною частиною правильно складеної системи нашарування.
Ми розібралися з двома з трьох основних шарів, і у нас залишився лише один - захисний, представлений куртками та штанами.
Куртка
Курток існує безліч і виготовлені вони з десятків і сотень різних матеріалів з більш-менш підходящими параметрами для туристів. Зараз я спробую коротко і чітко пояснити, яким вимогам має відповідати туристична куртка.
Головними критеріями при виборі підходящої куртки повинні бути її водостійкість і повітропроникність. Ці параметри впливають на те, чи повернетесь ви додому мокрими, як курка, або сухими та усміхненими.
- Висота водяного стовпчика
У туристичному одязі ви дуже часто можете зустріти терміни водостійкість і висота водяного стовпчика. Водостійкість - це технічний термін для здатності матеріалу протистояти воді і характеризується добре нам відомим «водним стовпчиком». Це дуже важливий параметр, який говорить про те, що чим більше його значення, тим більший тиск води, тобто сильніший дощ, матеріал здатний витримати. Зазвичай вказується в міліметрах, і значення можуть значно відрізнятися.
Висота водяного стовпчика та його еквівалент для вибраних видів діяльності: |
450 мм |
звичайна водостійкість парасольки |
5 000 мм |
посиденьки на мокрій лавці |
12 000 мм |
стояння на колінах в снігу |
18 000 мм |
тиск ременів навантаженого рюкзака |
30 000 мм |
падіння лижника у мокрий сніг |
Логічно, здавалося б, було б краще придбати куртку з мембраною, яка має водостійкість понад 30 000 мм. АЛЕ ...
Існує залежність між водостійкістю, вартістю та повітропроникністю-здатністю матеріалу відводити водяну пару з вашого тіла. Чим вище ціна, тим кращий матеріал, чим кращий матеріал, тим краща водостійкість та/або повітропроникність.
Чим більш водостійкі матеріали, тим менше вони дихають, і навпаки. Однак є винятки, які підтверджують правило. Наприклад, це високоякісні мембрани Gore-tex, які не тільки виняткові й тривало водостійкі, але і добре пропускають повітря.
- Повітро- та паропроникність
Паропроникність - це здатність матеріалу пропускати водяну пару. Вимірюється в г/м2/24 години, тобто скільки вологи в г пропустить 1 м² матеріалу за добу і чим вище значення, тим краще матеріал "дихає".
Повітропроникність вказує на стійкість матеріалу до постійного випаровування вологи. Одиницею вимірювання є Ret. І на відміну від паропроникності, чим менше значення (чим менший опір має матеріал), тим краще він "дихає".
ПОВІТРОПРОНИКНІСТЬ (згідно з ISO 11092) |
ПАРОПРОНИКНІСТЬ (згідно з ISO 2528) |
RET < 6 (дуже добра) |
більш ніж 16 000 г/м2 за 24 год |
RET 6 - 13 (добра) |
6 000 - 15 000 г/м2 за 24 год |
RET 13 - 20 (задовільна) |
4 000 - 5 000 г/м2 за 24 год |
RET > 20 (незадовільна) |
менш ніж 4 000 г/м2 за 24 год |
Очікується кепська погода, дощ, сніг та вітер? Вибирайте якісну мембранну куртку! Ви точно не будете розчаровані, якщо виберете куртку від чеського бренду Husky, який має широкий вибір для чоловіків, жінок та дітей. Однак, якщо погода буде приємною, згідно з моїм особистим досвідом, "вітровка" вам краще послужить - легка, компактна куртка з DWR обробкою, покриттям або менш сильною мембраною. Вона буде набагато дешевшою легшою, ви зможете легко зпакувати її в кишеню або у чохол, підвішений на поясі, і навіть у випадку короткочасних опадів або невеликого дощу вона забезпечить вам достатній захист. Експерт по "кишенькових куртках" - північно-ірландський бренд Mac in Sac.
- DWR, покриття, або мембрана?
DWR - позначення хімічного просочення, яке наноситься на текстильний матеріал виробником. Такий матеріал протягом тривалого часу має кращу водостійкість. Скажімо, це свого роду просочення тривалої дії.
Покриття також наноситься виробником текстильного матеріалу. Це спеціальний шар високо водостійкої речовини, нанесеної на нижню сторону верхнього матеріалу. Перевагою є більш тривалий термін експлуатації, ніж у випадку з DWR, але при цьому матеріал менш повітропроникний та дорожчий.
Мембрана - це спеціальна полімерна плівка, яка ламінується до нижнього шару верхнього матеріалу, так само як і покриття, але на відміну від покриття набагато стійкіша до води, має набагато довший термін експлуатації, дорожча, але краще пропускає повітря.
Це загальний термін для сучасних багатошарових функціональних матеріалів, які в основному використовуються для виготовлення туристичного одягу та взуття.
Назва була створена поєднанням двох англійських слів "SOFT" м'який і "SHELL" панцир або оболонка. З цього легко зробити висновок щодо основних властивостей такого матеріалу - механічна стійкість, водонепроникність, хороша теплоізоляція, вітростійкість і повітропроникність.
Добра порада № 1
Не забувайте про закрите, бажано, більш високе взуття з водостійкою обробкою або мембраною і, звичайно, функціональні шкарпетки (найкращим вибором будуть шкарпетки, виготовлені з тих самих матеріалів, які ми згадували для функціональної білизни).
Добра порада № 2
Ви хочете надати вашому одягу необхідну водостійкість? Періть його час від часу в спеціальному пральному засобі для технічного та спортивного одягу, а потім обробіть його просочувальними засобами. Якщо ви не впевнені, який засіб підходить для даного одягу та як його застосувати, спитайте у хорошого продавця туристичного одягу та спорядження. Безумовно вам добре порадять.
Для взуття використовуйте віск або просочення, залежно від рекомендацій виробника. Під час першого ж дощу ви відразу помітите різницю.
Автор: Віт Грушка
Джерело: unsplash.com