Дні стають дедалі коротшими з кінцем літа, й під час ранкових та вечірніх пробіжок ви все частіше занурюєтесь у темряву. Для того, щоб зробити приємнішим та безпечнішим біг у сутінках чи навіть у темряві, необхідно обладнати налобним ліхтариком.
У безлічі представлених на ринку продуктів непідготовленим людям важко зорієнтуватися, а різноманітні параметри ліхтариків додають повну розгубленість при виборі. Тому ми спробували скласти короткий посібник з вибору налобного ліхтарика, завдяки якому покупка ліхтарика стане для вас легким завданням.
У місті, в парку чи на природі, вам не обійтися без ліхтарика під час вечірніх пробіжок. Його досить потужне світло забезпечить вам хорошу орієнтацію в просторі, в якому ви рухаєтесь, а також можливість своєчасної реакції на можливі перешкоди, зміни напрямку та місцевості.
Світловий потік
Найчастіше світло у налобних ліхтариків характеризується параметром СВІТЛОВИЙ ПОТІК з одиницею вимірювання - люмен (lm). Світловий потік, або також світловіддача, безпосередньо говорить нам, наскільки яскравим буде світло. Для кращого уявлення наведемо приклад світлового потоку звичайних вольфрамових лампочок. Лампочка потужністю 40 Вт має світловіддачу 400 лм, лампа потужністю 60 Вт має 700 лм. Підходящий ліхтарик для бігу повинен мати світловіддачу не менше 100 лм.
Однак на реальний результат, тобто на якість освітлення, також впливає можливість регулювання світлового потоку. Це відбувається автоматично всередині пристрою за допомогою мікрочіпа і в результаті маємо постійний світловий потік протягом усього часу роботи акумулятора. Дешевші ліхтарики з торгових центрів не мають такої функції, і навіть незважаючи на те, що виробник заявляє таку ж світловіддачу, як і відомі бренди, через кілька хвилин використання буде видно, як зменшується ємність акумулятора, світловий потік поступово зменшується а разом з ним зменшується й видимість.
Регулювання ширини світла
Ширина світлового потоку безпосередньо визначає, скільки простору ви можете освітити навколо себе. Тобто, скільки світла від ліхтарика розсіюється навколо. Чим вужчий потік світла, тим на більшу відстань ви будете світити, але світло буде набагато яскравішим, а у більш потужніших ліхтариків може бути й неприємним.
Навпаки, широкий потік надасть вам більший огляд не лише місцевості перед вами, а й простору навколо вас. Однак іноді світла, розсіяного таким чином, недостатньо для своєчасної реакції на зміну місцевості під час пробіжки.
Червоне світло
Деякі пристрої окрім стандартних світлодіодів додатково оснащені червоним світлом. Його перевага полягає в тому, що він не засліплює і не викликає різких віддзеркалень світла від блискучих і гладких поверхонь (лід, сніг, скло, вода). Червоне світло стане у пригоді, якщо ви будете бігати з більшою кількістю людей і не хочете засліплювати їх обличчя.
Червоне світло на ліхтарику також може добре служити в тумані. Якщо ви хочете ще більше збільшити видимість у тумані, змініть розташування ліхтарика. Зніміть його з голови й зафіксуйте на поясі або на грудях. Світло не так сильно освітлює дрібні крапельки перед вашими очима, але в цілому ви будете бачити краще і далі.
Живлення та час роботи акумулятора
Абсолютно ключовий параметр. Без енергії ліхтарик не буде вам світити. На жаль, існують величезні відмінності між параметрами різних виробників. У дешевих продуктів часто вказуються значення, які говорять про те, скільки часу потрібно, щоб ліхтарик повністю згас, але не враховується той факт, що видимість знижується набагато раніше через зниження продуктивності ліхтарика (низький заряд акумулятора), таким чином пристрій практично неможливо використовувати. Відомі виробники ліхтариків (наприклад, Petzl, Led Lenser, Beal) зазвичай вказують дані, що відображають фактичний термін корисної дії ліхтарика, тобто час, протягом якого його світло буде настільки сильним, що все ще буде достатнім для огляду навколишньої місцевості.
Тип обраного джерела живлення залежить в основному від рівня та способу використання.
Ліхтарики з батареями AA або AAA будуть достатніми для нормального використання. Цей тип живлення є найпоширенішим, тому батареї також легко доступні.
Найкраще співвідношення ціни/продуктивності - це ліхтарик, що живиться від 18650 літій-іонних акумуляторів. Ці акумулятори майже не страждають від «саморозряду», мають тривалий термін експлуатації, але ви повинні мати спеціальний зарядний пристрій і вони менш стійкі до морозу.
Комфорт
Дехто більш вимогливий до комфорту, а дехто менше, але якщо від ліхтарика у вас болить голова, щось не в порядку.
Для бігунів дуже важливо, щоб ліхтарик ідеально тримався на своєму місці, не підстрибував та не ковзав на лобі під час бігу. Чим легший і менший ліхтарик, тим краще. Якщо ви хочете потужний, але компактний ліхтарик з хорошим розподілом ваги та центром ваги, радимо вибрати пристрій з акумулятором, розташованим на потилиці. Однак для декого недоліком може бути трохи більша вага у порівнянні з ліхтариком з джерелом живлення в єдиному корпусі.
Особисто ми віддаємо перевагу широкому ремінцю перед тонкою гумкою або шнурком, оскільки такий ліхтарик має тенденцію врізатися в шкіру, особливо при тривалій пробіжці. Ліхтарик з широким ремінцем звичайно ж буде мати вищу вагу.