Все, що ви хотіли знати про мериносову вовну
Зміст |
Вступ
Поступово розведення цього виду овець поширилося по всьому світу. Сьогодні Австралія та Нова Зеландія є найбільшими виробниками мериносової вовни.
Вовна овець містить ланолін, який покриває кожну волосинку вовни. Ланолін, або вовняний жир, є водовідштовхувальним жиром, який зменшує крихкість і ламкість ворсу, а також має антибактеріальні властивості, які цінуються при тривалому носінні одягу з мериноса, оскільки він значно зменшує ріст бактерій у вовні, а отже, і неприємний запах. Тому одяг з мериноса можна просто провітрювати або прати в холодній воді і носити довше без прання (особисто перевірено на шкарпетках без жодних протестів з боку колег в офісі одним з членів 4camping :).
Головні переваги мериносової вовни:
- як природне порожнисте волокно, чудово ізолює;
- є водовідштовхувальним, завдяки ланоліну краплі дощу стікають по поверхні;
- меринос зберігає тепло навіть у вологому стані;
- може вбирати вологу до 30% своєї власної ваги і при цьому не охолоджуватися;
- є антибактеріальне та ніжне, підходить і для чутливої шкіри;
- не має неприємного запаху навіть протягом довгого носіння;
- горить набагато гірше синтетичних матеріалів, краще захищає від опіків;
- це відновлюваний, повністю натуральний продукт.
П'ять правил успіху
Якщо коротко, то нас цікавитиме, в чому полягає перевага мериносової вовни і для чого вона підходить. Цей матеріал створений для холодної погоди та легкої активності. Походи - чудовий приклад, але я використовую меринос цілий рік і люблю його універсальність. Це досягається завдяки таким унікальним властивостям:
- повітропроникність - в одязі з мериносової вовни знадобиться більше часу, перш ніж ви спітнієте;
- гігроскопічність - може поглинати вологу до 35% власної ваги, при цьому ви не відчуваєте холоду;
- терморегуляція - краще зберігає тепло, ніж синтетичні матеріали;
- антибактеріальні властивості - завдяки (натуральному) ланоліну бактерії не розмножуються так швидко;
- негорючість - висока стійкість до вогню, не плавиться й самозгасає, що ви оціните біля багаття.
Недоліки мериносової вовни:
- одяг з малою кількістю чи взагалі без домішок синтетичного волокна більш схильний до протирання;
- має менший опір до тиску і тертя (наприклад, при носінні важкого рюкзака);
- відносно довго сохне.
Догляд за виробами з мериносової вовни
Вироби з мериносової вовни, як і будь-який інший функціональний одяг, слід доглядати відповідно до рекомендацій виробника, щоб уникнути зниження їх функціональності або навіть пошкодження. Найкращий спосіб зробити це - дотримуватися інструкцій з догляду, зазначених на ярлику або етикетці. Тим не менш, ми дозволимо собі кілька порад і рекомендацій:
Машинне прання - якщо виріб можна прати у пральній машині, використовуйте лише програму для вовни, яка є більш дбайливою до одягу та пропонує помірну температуру і знижену швидкість віджиму. Також бажано використовувати спеціальний засіб для вовни або делікатної функціональної білизни. Не бійтеся прати його разом з іншим спортивним одягом, тільки остерігайтеся липучок, гострих країв. Прання в гарячій воді (понад 30°C) та з тривалим віджиманням у пральній машині може погіршити зовнішній вигляд виробу, зробити трикотаж кошлатим та дати усадку. Виріб не підлягає поверненню, якщо він був пошкоджений таким чином.
Ручне прання - якщо вам потрібно випрати одяг вручну, використовуйте теплу ванну при температурі до 30°C. Використовуйте лише м'які миючі засоби, призначені для вовни, як для ручного, так і для машинного прання. Ніколи не використовуйте кондиціонер для білизни! Потім обережно віджимайте, щоб не зламати і не витягнути волокна.
Полоскання - під час полоскання вручну поступово знижуйте температуру води, щоб запобігти збіганню або деформації одягу.
Сушіння - Ніколи не використовуйте сушильну машину для сушіння мериносової вовни! Завжди сушіть білизну горизонтально, бажано на рушнику. Не сушіть виріб на нагрівальному пристрої. Якщо температура нагрівача перевищує 30°C (а це досить поширене явище), вода у трикотажному полотні також нагріється вище 30°C, і виріб дає усадку так само, як і при неналежному пранні.
Прання в поході - У поході просто прополощіть одяг у холодній воді, не вичавлюйте його занадто сильно (щоб волокна не порвалися) і залиште вільно висохнути на рюкзаку або наметі.
Ось вам і чудодійний природний матеріал, яким, безсумнівно, є мериносова вовна. Якщо ви хочете отримати більше інформації, обов'язково відвідайте наш розділ "Поради". Там ви знайдете статтю, в якій Матяш Вейскал розповідає про мериносову вовну з усіма її особливостями.
Корисні посилання:
Автор: Матяш Вейскал, Віт Грушка (Matyáš Vejskal, Vít Hruška)
Джерело: 4camping.cz, unsplash.com, pixabay.com