Вступ
Хочете завжди відчувати себе комфортно за будь-яких обставин? Залишатися в теплі, коли холодно, залишатися сухим, коли йде дощ, і не потіти, коли світить сонце? Тоді не варто недооцінювати вибір правильного одягу. Йдеться не про зовнішній вигляд, а про функціональність і, залежно від особливостей кожного виробу, правильне поєднання цих двох аспектів. Такий пошук комбінацій функціонального одягу для досягнення бажаних властивостей називається системою багатошарового одягу.
Нашарування туристичного одягу
Багатошаровість туристичного одягу проводять для найбільш ефективного використання його властивостей.
Кожен з його шарів відіграє певну роль у системі. Якщо ви хочете, щоб все працювало належним чином, не варто пропускати жодного з них, оскільки це суттєво погіршить функціональність та ефективність всієї системи. Багатошаровість залежить не лише від кліматичних умов, але й від ваших вимог та потреб, і має на меті забезпечити вам максимально можливий комфорт.
-
шар - функції транспортування, всмоктування, комфорт
Головне - мати хорошу функціональну білизну. Вона повинна щільно прилягати до тіла. Ця білизна швидко та ефективно відводить вологу від шкіри, зберігаючи тіло сухим.
-
шар - ізоляційна функція
Ця частина системи шарів одягу призначена для відведення вологи від першого шару, зберігаючи при цьому тепло тіла. Для цього ідеально підходять моделі з технічних волокон зі здатністю зв'язувати великі об'єми повітря, низьким поглинанням і хорошою здатністю транспортувати вологу - як правило, це флісовий одяг.
-
шар - функція захисту
Верхній шар відіграє ключову роль у всій системі. Без перших двох шарів він був би нічим, але це єдине, що захистить вас від несприятливих погодних умов. Він повинен підтримувати шар ізоляції під ним сухим, щоб запобігти небажаним втратам тепла через накопичення вологи (поту), та одночасно він повинен бути водонепроникним, щоб запобігти потраплянню води із зовнішнього середовища. Тому вироби, призначені для шару 3, виготовляються з матеріалів з мембраною, покриттям або принаймні водовідштовхувальною обробкою.
Який одяг вибрати?
Система нашарувань може бути функціональною лише тоді, коли функціональною є кожна її частина.
Перший шар
Почнемо з вашої шкіри. На тілі завжди має бути функціональна білизна. Слово "функціональна" я вибрав не випадково. Воно відображає повний набір функцій, які має такий одяг, що забезпечить вам максимальний комфорт. І тут ми повинні вказати на першу з багатьох помилок, які ми робимо при накладанні шарів. Забудьте про вільні бавовняні футболки. Вони гарно виглядають, їм зручно на тілі, але вони не втримають вас сухими і не захистять від холоду. Це, в свою чергу, дуже добре забезпечує білизна з мериносової вовни, яка має кілька унікальних властивостей, що зробили її такою популярною. Цей особливий тип вовни не зв'язує запахи, має природну антибактеріальну властивість, зігріває навіть у вологому стані, і вона є негорючою. Однак вироби з цього майже чудодійного матеріалу більше підходять для більш холодних умов.
У теплі та сонячні дні, навпаки, віддавайте перевагу синтетичним волокнам, таким як Coolmax. Він зберігає тіло сухим, запобігає його перегріванню й дуже швидко висихає. Синтетичні волокна більше підходять для коротких або більш фізично складних видів діяльності.
Адаптуйте вибір матеріалу до своїх уподобань і, звичайно, до умов, в яких ви одягаєтеся, але який би тип функціональної білизни ви не обрали, пам'ятайте, що дуже важливо підібрати розмір, який ідеально сидить на вашому тілі. Тільки так можна досягти бажаної максимальної функціональності білизни.
Другий шар
На один рівень вище - і знову та сама помилка. Я нагадую вам забути про бавовняну толстовку або акриловий светр. Вони повільно сохнуть і у вологому стані важать набагато більше. Візьміть флісову толстовку. Вона дуже добре зв'язує повітря, яке потім нагрівається і, таким чином, забезпечує кращу теплоізоляцію. Фліс також має здатність забирати вологу з першого шару (функціональної білизни) і відводити її від тіла. Ось чому він так популярний серед спортсменів і туристів, незалежно від виду діяльності та стилю одягу, і чому він є невід'ємною частиною правильно підібраної багатошарової системи.
Третій шар
Останній шар - третій - покликаний захистити вас від погодних умов і зовнішніх впливів. Це зовнішній шар, найчастіше представлений куртками та штанами. Курток є багато, вони виготовляються з десятків і сотень різних матеріалів з більш-менш придатними параметрами. Зараз я спробую коротко й зрозуміло пояснити, чого варто очікувати від куртки для активного відпочинку.
Головним критерієм при виборі відповідної куртки має бути її водонепроникність. Від цього залежить, чи прийдеш ти додому мокрий, як курка, чи сухий і веселий. Водостійкість - це технічний термін, що означає здатність матеріалу протистояти воді, який позначується в мм водяного стовпчика. Це означає, що чим вище його значення, тим більший тиск води, тобто більш сильніший дощ матеріал може витримати. Виражається в одиницях мм або м водяного стовпчика і коливається від 400 мм (парасолька) до >30 000 мм (пікові мембрани).
На перший погляд може здатися, що низьке значення водяного стовпчика, як у парасольки, має легко захистити вас від дощу, але будьте обережні. Уявіть, як виглядає дизайн парасольки. Матеріал розміщений на металевому каркасі майже напівсферичної форми і ніде не контактує з вашим тілом. У цьому випадку матеріал набагато краще протистоїть тиску води. За тих самих умов, якби на вас була куртка з того ж матеріалу, що й парасолька, ви б промокнули до нитки вже за кілька хвилин.
Логічно, що краще придбати куртку з мембраною, яка має водонепроникність понад 30 000 мм. Однак є й одне велике АЛЕ.
Є певне співвідношення між водонепроникністю, ціною та повітропроникністю - здатністю матеріалу відводити водяну пару від вашого тіла. Чим вища ціна, тим кращий матеріал; чим кращий матеріал, тим краща водонепроникність або повітропроникність. Ці дві характеристики майже обернено пропорційні. Чим більш водонепроникними є матеріали, тим менш повітропроникними вони зазвичай є, і навпаки. Навіть тут, звичайно, є винятки, які підтверджують правило, і це топові мембрани, такі як Gore-tex або Dermizax, які не тільки водонепроникні, але і добре «дихають».
Водостійкість в мм водяного стовпчика та еквівалент для вибраних видів діяльності
- 450 мм - нормальна водонепроникність парасольки
- 5000 мм - сидячи на мокрій лавці
- 12000 мм - по коліно в снігу
- 18000 мм - тиск на лямки завантаженого рюкзака
- 30000 мм - падіння лижника на мокрий сніг
|
Повітропроникність та паропроникність
Обираєте одяг для активного відпочинку, але не знаєте точного значення деяких технічних термінів? У сьогоднішній короткій статті ми пояснимо два з них, а саме паропроникність і повітропроникність. Що це означає?
>>> ЧИТАТИ ДАЛІ <<<
|
Повітропроникність та паропроникність
Паропроникність - це здатність матеріалу пропускати водяну пару. Повітропроникність вказує на стійкість матеріалу до постійного випаровування вологи.
Особисто я б рекомендував екіпіруватися мембранною курткою найвищого ґатунку лише в тому випадку, якщо ви очікуєте несприятливу погоду, дощ, сніг і вітер. Однак, якщо все має бути гарно, з мого досвіду, вітровка - легка, яка добре пакується куртка, з DWR обробкою, або з якоюсь менш потужною мембраною - більш доречна. Вона буде набагато дешевшою, легшою, її легко покласти в кишеню або в сумку, що висить на поясі, і вона забезпечить вам достатній захист на випадок зливи або невеликого дощу.
DWR покриття
Якщо ви не знаєте, що таке DWR-обробка, покриття або мембрана, то знайте, що це таке: DWR - це позначення виробником хімічно обробленого матеріалу, який з часом краще протистоїть воді. Скажімо, це таке собі просочення тривалої дії.
Покриття знову наноситься виробником і являє собою спеціальний шар водонепроникного матеріалу, що наноситься на внутрішню сторону верхнього матеріалу. Перевагою є довший термін служби, ніж у DWR-обробки, але ціною меншої повітропроникності та вищої ціни.
Мембрана - це спеціальний матеріал, який ламінується на внутрішній шар верхнього матеріалу так само, як і покриття, але на відміну від покриття він набагато більш водонепроникний, має набагато довший термін служби, коштує дорожче, але більш повітропроникний.
Софтшел:
Це збірний термін для позначення сучасних багатошарових функціональних матеріалів, які в основному використовуються для виробництва верхнього одягу та взуття.
Назва є поєднанням двох англійських слів "SOFT" - м'який і "SHELL" - оболонка. Звідси легко вивести основні властивості, якими він володіє - механічна стійкість, водонепроникність, хороша теплоізоляція, вітростійкість і повітропроникність.
У чому його принадність і чи є у нього недоліки? Все, що ви хотіли знати про софтшел, ви можете прочитати в нашій статті ТУТ.
Порада: Не забудьте про закрите, бажано високе взуття з водонепроникним покриттям або мембраною і, звичайно ж, функціональні шкарпетки (махрові шкарпетки залиште вдома, а шкарпетки виберіть з тих же матеріалів, які ми згадували для функціональної білизни).
На закінчення добра порада
Хочете додати одягу необхідної водонепроникності? Час від часу періть його спеціальним миючим засобом для технічного та спортивного одягу, а потім обробіть просочувальним засобом. Якщо ви не впевнені, який засіб підходить для конкретного предмета одягу, і як його застосовувати, зверніться до хорошого продавця туристичного одягу та спорядження. Я впевнений, що вас добре проконсультують.
Використовуйте віск або просочення для черевиків, залежно від рекомендацій виробника.
При першому ж дощі ви одразу помітите різницю.
Корисні посилання
Автор: Віт Грушка
Джерело: pixabay.com, unsplash.com